Dobrze dobrany kombinezon sportowy

kombinezunW sportach motorowych odpowiednio dobrane kombinezony, buty i bielizna to podstawa. Nie tylko kształtują one indywidualny wygląd każdego sportowca, ale również wpływają na zwiększenie bezpieczeństwa w czasie zawodów.

 

Producenci odzieży sportowej zadbali o to, aby wybór kombinezonów był szeroki oraz aby każdy mógł znaleźć strój odpowiedni do swoich potrzeb.
 
Kombinezony w sportach motorowych wykonane są z kilku warstw materiału. Strój przylega do ciała i stanowi drugą skórę. Wierzchnia warstwa stroju wykonana jest z materiałów niepalnych, dzięki czemu zawodnik jest chroniony przed poparzeniami, które często związane są z jazdą na motorach.

Kombinezon musi być wygodny i doskonale dopasowany. Nie może krępować ruchów w czasie jazdy. Najczęściej spotyka się kombinezony jednoczęściowe. Brak miejsc "łączenia" sprawia, że odzież doskonale chroni ciała zawodnika we wszystkich miejscach. Na końcach nogawek i rękawów znajduje się ściągacz. Kołnierzyk kombinezonu zazwyczaj jest wyposażony w rzep, który zapina się ściśle pod szyją. Większość kombinezonów wyposażona jest również w zamek błyskawiczny na środku tułowia. Zamek jest pokryty dodatkową warstwą materiału, co stanowi kolejny, ważny element wpływający na zwiększenie bezpieczeństwa.
Pas biodrowy ma za zadanie podtrzymać kombinezon we właściwym miejscu. Aby minimalizować wrażenie krępowania ciała stosuje się również specjalne elastyczne wstawki na wysokości odcinka lędźwiowego kręgosłupa oraz na barkach. Elastyczne elementy zwiększają komfort przy szybkich, często gwałtownych ruchach za kierownicą.

W zakresie produkcji kombinezonów motorowych zastosowano bardzo wiele różnych technologii. Technologia Nomex bazuje na wykonaniu kombinezonów z materiałów o wysokiej odporności mechanicznej i termicznej. Technologia X-Cool to zastosowanie specjalnego aktywnego składnika zawierającego mentol oraz jony srebra.

Przeczytaj też o kosmetykach dla sportowców